Aktualności
13.02.2008co ze środkami dla Podhala na inwestycje ochrony środowiska
Co ze środkami dla Podhala na inwestycje ochrony środowiska
Ministerstwo Rozwoju Regionalnego drastycznie obcięło listę inwestycji środowiskowych, które miały otrzymać dofinansowanie z UE w ramach tzw. projektów kluczowych.
Z listy Programu Operacyjnego „Infrastruktura i Środowisko” zniknęły projekty z województwa małopolskiego, których było ponad 40 a zostały tylko 2. Niestety zostały skreślone wszystkie projekty realizowane przez Gminy Podhalańskie
W Priorytecie I Gospodarka wodno – ściekowa z listy podstawowej usunięto realizację:
1. Systemu wodno-kanalizacyjnego Dorzecza Górnej Skawy „Świnna Poręba” o wartości 76,6 mln euro, co uderza w plany inwestycyjne Skawy i Spytkowic oraz Gmin powiatu suskiego – projekty te były zaawansowane w realizacji i z projektami na budowę kolejnych oczyszczalni
2. Uporządkowanie gospodarki wodno – ściekowej na terenie Miasta Zakopane – 17, 6 mln euro. Projekt ten miał już podpisaną umowę o pomocy technicznej i jest niezbędny dla ujęć wody na Dunajcu dla Nowego Targu.
Z listy rezerwowej, czyli tej która dawała szansę na realizacje inwestycji w miarę wolnych środków, skreślono projekty:
1) „Oczyszczanie ścieków na Podhalu - etap II” o wartości 141 mln euro. Ta decyzja uderza w Gminy powiatu nowotarskiego, które juz realizują program w ramach Programu Interreg.
2) „Kompleksowy program utrzymania czystości Wód Zlewni Raby od źródeł do zlewni. Uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie Gmin: Mszana Dolna, Mszana Miasto, Niedźwiedź, Wiśniowa, Raba Wyżna, Tokarnia, Pcim” - wartość projektu 53 mln euro
3) „Kompleksowy program utrzymania czystości Wód Zlewni Raby od źródeł do zlewni. Uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie Gmin: Rabka-Zdrój, Jordanów, Lubień” wartość zadania 22 mln euro.
Całe Dorzecze realizuje program od 1996 roku. Najpierw była to inwestycja centralna, później wpisana do kontraktu dla Województwa Małopolskiego poważnie zaawansowana z wykonanymi oczyszczalniami jak Rokiciny Podhalańskie, Rabka-Zdrój, Mszana Dolna i inne z częściowo wykonaną siecią kanalizacyjną i z projektami budowlanymi na jej dokończenie.
Projekt ma zapewnić czystą wodę dla zbiornika w Dobczycach, który jest źródłem wody dla Krakowa.
4) „Kompleksowe uporządkowanie gospodarki ściekowej na terenie Bukowiny Tatrzańskiej” wartość 12 mln euro.
Przy szybkim rozwoju bazy noclegowej w tej miejscowości projekt jest niezbędny.
Priorytet III – Zarządzanie zasobami i przeciwdziałanie zagrożeniom środowiskowym. W tym priorytecie wykreślono zadanie pn. „Poprawa bezpieczeństwa przeciwpowodziowego Zlewni Górnej Raby” o wartości 13,5 mln euro. Projekt polega na regulacji i umocnieniu brzegów rzeki Raby.
Starty dla Podhala wynikające z tych decyzji są nie tylko finansowe, ale i czasowe. Gminy co prawda mogą występować o środki w konkursach, ale powstaje pytanie czy wygrają. Ostatnie nabory w perspektywie finansowej 2004-2006 pokazują, że tylko w pojedynczych przypadkach mają szansę.
Edward Siarka
Poseł na Sejm RP