Aktualności
4.06.2014 15:4825 lat po wyborach w 1989
Dziś mija ćwierć wieku od wyborów 4 czerwca 1989 roku. Część społeczeństwa traktuje ten dzień jako święto wolności. Mainstreamowe media przez lata ogłaszały, że jest to upamiętnienie pierwszych wolnych wyborów po obaleniu komunizmu. Jednak obecnie mówi się o „częściowo wolnych wyborach”. Stąd nasuwa się pytanie czy wszystkie nadzieje i oczekiwania obywateli związane z powołaniem niekomunistycznego rządu zostały spełnione.
Wydarzenia sprzed 25 lat są traktowane dwojako, jako obalenie komunizmy oraz jako data wyborów do Sejmu i Senatu, które nie wprowadziły dostatecznych zmian dążących do odsunięcia od władzy ludzi powiązanych z komunizmem. Świadczyć może o tym fakt, iż w wyborach kontraktowych tylko 35% miejsc w Sejmie było przeznaczonych dla komitetów nienależących do przed okrągłostołowej elity komunistycznej. Te 35% w większości zdobyli działacze Solidarności. Pozostałe 65 % głosów przypadło koalicji PZPR i jej satelitów czyli przedstawicieli komunistycznej PRL.
Posłowie wybrani z okręgu 65 – Nowy Targ: Stanisław Żurowski, Krzystof Czereyski, Roman Ney, Władysław Skalski
i z okręgu 64 – Nowy Sącz: Ryszard Zieliński, Mieczysław Brudniak, Józef Jungiewicz, Franciszek Rusnarczyk, Stanisław Popiela.
Rok 1989 uznawany jest za przełom dla przemian politycznych w Polsce, jako pierwszym państwie bloku wschodniego. Patrząc na obecną sytuację w kraju musimy sami sobie odpowiedź na pytanie czy Nasze wyobrażenie o wolności jako obywateli zostało spełnione.