Aktualności
24.02.2023 13:51Oświadczenie w sprawie sytuacji w Gminie Raba Wyżna
Warszawa, 15.02.2023 r.
Oświadczenie ws. sytuacji w Rabie Wyżnej
1. Jako były Wójt Gminy Raby Wyżnej a obecnie jako poseł reprezentujący nasz region w parlamencie i mieszkaniec tej gminy, korzystam z prawa aby wypowiedzieć się ws. ostatnich bulwersujących Rabę Wyżną wydarzeń. Zabieram głos, ponieważ takie jest również oczekiwanie mieszkańców, których część pozwala sobie na łączenie mojej osoby z przedsięwzięciami biznesowymi. Tego rodzaju plotki i insynuacje są zwykłym pomówieniem. Ci, którzy mnie doskonale znają wiedzą, że nigdy w czasie pełnienia funkcji wójta ani obecnie Posła, nie wykorzystywałem stanowiska, by odnosić osobiste korzyści lub moja rodzina. Takie reprezentuje standardy i mam nadzieję, że one dalej obowiązują wszystkich pełniących funkcje społeczne w gminie.
2. Gdy w 1998 roku zostałem wójtem w Rabie Wyżnej, gmina była bardzo podzielona i pilnie potrzebowała strategii rozwoju. Poświęciłem wiele czasu wraz ze współpracownikami, organizacjami i instytucjami, by odbudować zaufanie i poczucie wspólnoty wszystkich mieszkańców. Wspólnoty między Rabą Wyżną a Skawą, między Rokicinami, Rabą a Sieniawą i co bardzo ważne między Rabą a wsiami orawskimi. Dzięki zgodnej współpracy wielu podmiotów, udało nam się przebudować całe centrum Raby Wyżnej. Mieszkańcy poczuli dumę i satysfakcję ze zmian, które dokonywały się na ich oczach. Wspólnie pokonywaliśmy bariery finansowe i administracyjne, dzięki temu mógł rozwijać się prywatny biznes wielu rodzin w Rabie Wyżnej. Dziś, z przykrością stwierdzam, że w wielu tych obszarach zamiast współpracy i wizji rozwoju gminy, pojawiły się złe emocje, które wręcz są eskalowane – przykładem tego jest ostatni protest. W odbiorze społecznym spór ma dotyczyć lokalizacji biogazowni. Tymczasem jest to wielki spór o własność. Podkreślam, obecnie toczy się bezwzględna i cyniczna walka o kontrolę nad najbardziej atrakcyjnymi terenami Raby Wyżnej i kto te tereny przejmie na własność. Próby przejęcia „majątku” trwają od upadku PGR. W 1991 roku gmina miała możliwość przejęcia całości gospodarstwa PGR, ale przejęła tylko część wodociągową.
Jeśli wtedy nie przejęliśmy gruntów gospodarstwa to tylko z obawy, że będą one przedmiotem właśnie wielkiego konfliktu. W 2011 roku Rada Gminy dokonała zmiany w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego Raby Wyżnej dopuszczając na części gruntów „majątku” możliwość lokalizacji usług komunalnych i komercyjnych. Ta decyzja spowodowała kilkukrotny wzrost wartości gruntów i batalie o ich przejęcie. Był to poważny błąd zarządzających gminą. W mojej opinii należało najpierw przejąć te grunty a następnie dokonać zmian w planie zagospodarowania gminy. Tylko w ten sposób Wójt dziś miałby wpływ na decyzje, co na tych gruntach powstanie. Dziś takiego wpływu Gmina nie ma. Najlepszy dowód, że w tym czasie kiedy mieszkańcy protestują do Małopolskiej Izby Rolnej wpłynęło pismo o zajęcie stanowiska ws. sprzedaży 8,2 ha gruntów dla miejscowych biznesmenów. Mieszkańcy muszą sobie zdać sprawę, że w tej kwestii są poddani olbrzymiej manipulacji.
3. 5 stycznia 2023 roku z zaskoczeniem dowiedziałem się o podpisaniu umowy między Marszałkiem Województwa Małopolskiego a Wójtem Gminy Raba Wyżna ws. budowy obwodnicy. Inwestycja ta jeszcze bardziej podnosi wartość gruntów w Rabie Wyżnej w obrębie „majątku” a nie rozwiązuje żadnych problemów komunikacyjnych. Jeśli zostanie zrealizowana uważam, że społeczność Raby Wyżnej straci bezpowrotnie kontrolę nad najcenniejszymi gruntami w Rabie Wyżnej. Budowa obwodnicy może mieć też poważny, negatywny wpływ na przebieg drogi krajowej nr 7 i wyłączyć pod węzeł komunikacyjny kolejne cenne grunty. Jestem przeciwny powstaniu obwodnicy w zaproponowanym kształcie.
4. Pismem z dnia 14 listopada 2022 roku Wójt zwraca się do mnie z prośbą o wsparcie ws. przejęcia gruntów majątku pod budowę czterech inwestycji. O ile inwestycje w ochronę ujęcia wody pitnej dla Raby oraz infrastruktury rekreacyjnej są słuszne, to należy się głęboko zastanowić czy dwie pozostałe powinny powstać. W mojej ocenie budowa punktu selektywnej zbiórki odpadów, w tym niebezpiecznych, jest niewłaściwa. Potrzebny dla gminy punkt powinien powstać w dostosowanym do tego miejscu, nie kolidujący z innymi funkcjami przestrzennymi. Podobnie pomysł budowy cmentarza komunalnego dla Raby Wyżnej w tym rejonie odrzucam. Przypominam, że pierwszy projekt budowy cmentarza był przygotowany w centrum Raby Wyżnej obok kościoła parafialnego i został przeze mnie całkowicie odrzucony. Podobnie powinno być z tym pomysłem. Jeśli motywem jego realizacji ma być tylko unikanie kontaktów z parafią, to jest to nieracjonalne działanie. Skoro członkowie komitetu protestującego potrafią wzywać ludzi na modlitwę do kościoła, to nie powinni mieć problemu w kontakcie z parafią w sprawie pochówków.
5. Raba Wyżna jest obecnie w wyjątkowej i historycznej chwili. To mieszkańcy naszej gminy zdobyli szerokie zaufanie społeczne i są przedstawicielami sejmu, władz powiatu, sejmiku województwa małopolskiego i innych instytucji. Potrzebujemy zgodnej współpracy dla przyszłości kolejnych pokoleń Raby Wyżnej, dla których tak sprzyjającej szansy rozwoju może już nie być. Zachęcam do budowy wspólnej strategii rozwoju w szerokich konsultacjach z udziałem młodzieży, a nie organizowania marszów, które są eskalacją złych emocji. Efektem tego są niezrozumiałe gesty, jak chociażby składanie wieńca pod Urzędem Gminy przez zgromadzenie z udziałem władz gminy.
6. Każdy kto decyduje się na wyprowadzenie ludzi na ulicę bierze na siebie wielką odpowiedzialność. Jestem do dyspozycji Państwa i Wójta. Tak jak zawsze lojalnie wspierałem mieszkańców, tak chcę robić to dalej, w poczuciu dobrze wykonanej misji.
Edward Siarka – Poseł na Sejm RP