Aktualności
1.12.2016 14:15„Ks. Jan Góralik kapłan społecznik męczennik”
Muzeum Podhalańskie im. Czesława Pajerskiego w Nowym Targu, Miejski Ośrodek Kultury w Nowym Targu , Polskie Towarzystwo Historyczne, Oddział w Nowym Targu, Towarzystwo Przyjaciół Orawy serdecznie zapraszają na promocje książki Łukasza Wiatera pt. „Ks. Jan Góralik kapłan społecznik męczennik”, która odbędzie 2 grudnia 2016 r. (piątek) o godz. 17:00 w Muzeum Podhalańskim Rynek – Ratusz w Nowym Targu.
Spotkania uświetni występ kapeli orawskiej z Podwilka.
Łukasz Wiater, absolwent Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, radny Gminy Jabłonka. W czasie studiów zaangażowany w akademicki ruch naukowy – m.in. były prezes Koła Naukowego Historyków Studentów UJ. Redaktor publikacji pt. Zachowujmy się jak ludzie wolni - Janusz Kurtyka we wspomnieniach bliskich (Kraków 2013). Członek Towarzystwa Przyjaciół Orawy. Autor tekstów popularyzujących historię regionu na łamach serwisu Kurier Orawski.
W październiku 2016 roku obchodziliśmy 74 rocznicę śmierci księdza Jana Góralika. Urodzony 13 czerwca 1889 roku na terenie dzisiejszych Staniątek, koło Niepołomic. Od 1927 wikariusz w Parafii św. Marcina w Podwilku. Objęcie parafii przez polskiego kapłana, miało szczególny charakter historyczny, społeczny jak i również polityczny, oznaczało bowiem oddanie parafii pod jurysdykcję polskiego kapłana.
Ksiądz Góralik to kapłan wyjątkowy dla którego rozwój terenów ówczesnej Orawy i poprawa bytu tamtejszej ludności były jedną z ważniejszych pozycji w jego pracy. 7 października 1928 roku z jego inicjatywy została założona Kasa Stefczyka, na jej gruncie do dzisiaj funkcjonuje Bank Spółdzielczy w Jabłonce. W 1933 roku w powiecie nowotarskim zostało powołane Towarzystwo Popierania Budowy Publicznych Szkół Powszechnych. Pierwsze koło tego Towarzystwa zostało utworzone w Podwilku właśnie z inicjatywy tamtejszego proboszcza, który w 1930 roku został mianowany Dziekanem Orawy. W 1938 roku ks. Góralik zostaje radnym Gminy Jabłonka, by dalej czynnie na kolejnych polach wspierać tamtejszą ludność.
Niestety 1 września 1939 roku hitlerowskie Niemcy brutalnie kończą wszystkie plany i zamierzenia na kolejne lata działalności. 2 września ks. Proboszcz Jan Góralik wspólnie z wikarym zostają aresztowani i wywiezieni do obozu z którego nigdy już nie wróci, zamordowany 26 października 1942 roku w obozie w Dachau.
Autor książki o wyjątkowym duszpasterzu Orawy zwrócił się do mnie z propozycją napisania kilka słów wstępu. Dziś pragnę podziękować Panu Łukaszowi, za ten zaszczyt i zaufanie. Poniżej tekst wstępu oraz link do wystąpienia sejmowego , w którym przypomniałem krótko postać tego wyjątkowego Kapłana.
http://www.kurierorawski.pl/2016/11/posel-poruszyl-w-sejmie-sprawe-ksiedza-z-orawy.html
Edward Siarka Poseł na Sejm RP.