Aktualności
30.07.2018 16:11"Nie złamie wolnych żadna klęska" 1 sierpnia 2018 roku, godz. 17.00 bądźmy RAZEM, by oddać hołd Bohaterom!
Powstanie Warszawskie, choć brzmi to nieprawdopodobnie Polskie Państwo Podziemne podjęło heroiczną decyzje walki wręcz z okupantem, którego siła militarna pod każdym względem miażdżyła polskie skromne siły bojowe. Siły AK w Okręgu Warszawskim liczą ok. 45 tys. żołnierzy. Oprócz nich do Powstania przyłączają się żołnierze Narodowych Sił Zbrojnych, Korpusu Bezpieczeństwa, Polskiej Armii Ludowej oraz Armii Ludowej. Razem jest ich ok. 2,5 tys. Powstańcy dysponują skąpym uzbrojeniem, które jest uzupełniane produkcją własną, zdobyczami na wrogu i zrzutami. Czynną pomoc niosą piloci polscy i alianccy oraz żołnierze armii Berlinga. Naprzeciw Powstańców stoją wyszkolone formacje niemieckie, liczące ok. 25 tys. ludzi. Uzbrojeni po zęby, mają wsparcie artylerii, pancerniaków i lotnictwa.
1 sierpnia 1944 roku o upragnioną wolność przez 63 dni walczyli nie tylko żołnierze Polskiego Państwa Podziemnego, ale także harcerze, ludność cywilna, a nawet dzieci roznoszące meldunki, czy pomagające w budowie barykad. 74 lata temu w okupowanej przez Niemców stolicy wybuchło Powstanie Warszawskie.
Powstanie miało w planach wyzwolenie Warszawy siłami Armii Krajowej, co wobec zbliżającego się frontu wschodniego, niosło nadzieję na definitywną porażkę Niemców.
1 sierpnia dla mieszkańców stolicy był pierwszym od początku wojny dniem wolności, któremu towarzyszyło wywieszanie biało-czerwonych flag. Dla powstańców - początek ciężkiej walki. Jak wspominał Józef Lemański, było to wyjątkowe przeżycie. Miał wtedy 15 lat, był harcerzem i brał udział w walkach powstańczych.
Mimo upływu lat, powstańcze walki we wspomnieniach ich uczestników wracają żywą pamięcią. Jeden z uczestników Wacław Gluth-Nowowiejski pseudonim "Wacek" ze zgrupowania Żmija mówił o dramacie tamtych dni. - Tu, na Żoliborzu, w dzielnicy otwartych przestrzeni, walka była praktycznie skazana na niepowodzenie - wyjaśniał. Nie było broni, nie było wsparcia. Niemcy mieli ogromną przewagę. - Myśmy mieli marzenia - dodał Gluth-Nowowiejski.
W wyjątkowym roku 100-tnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości, naszym obowiązkiem jest pamiętać, przypominać o tych wyjątkowych wydarzeniach, które zapisały kolejną krwawą kartę naszej historii. Bohaterstwo powstańców, ludzi walczących o godność, honor i nadzieję zasługują na najwyższe uznanie i pamięć.
Jak co roku Nowotarska Grupa Mieszkańców :PAMIĘĆ” przygotowała uroczystości poświęcone bohaterom powstańczym, na które serdecznie zapraszamy. Bądźmy tam razem i wspólnie oddajmy należny hołd „BOHATERSKIM POWSTAŃCOM WARSZAWY”
Nowotarska Grupa Mieszkańców "PAMIĘĆ" zaprasza mieszkańców Miasta i okolicy w dniu 1 sierpnia 2018 r. na godz. 17 pod Krzyż Katyński przy kościele św. Katarzyny w Nowym Targu.
Przyjdź w godzinie "W" oddamy hołd BOHATERSKIM POWSTAŃCOM WARSZAWSKIM.
Po zakończonej uroczystości odbędzie się rekonstrukcja historyczna w wykonaniu PGRH "BŁYSKAWICA", młodych członków ŚZŻ AK koło Nowy Targ oraz zaprzyjaźnionych grup rekonstrukcyjnych, pt. "Nie złamie wolnych żadna klęska"
O godz. 18,00 w kościele św. Katarzyny w Nowym Targu odbędzie się uroczysta Msza święta w intencji POWSTAŃCÓW.