W Sejmie
27.04.2017 14:51 • Interpelacjejedno z rodziców za granicą - zachodzi element koordynacji - brak świadczenia 500+
Poseł Edward Siarka wystosował do Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej interpelacje w związku z napływającymi do biura informacjami o problemach ze świadczeniem 500+, dotykające rodzin, których co najmniej jedno z rodziców pracuje za granicą.
Elżbieta Rafalska
Minister Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej
INTERPELACJA
w sprawie długotrwałego oczekiwania na decyzje, dotyczące realizacji wniosków na świadczenie wychowawcze (Rodzina 500+) w przypadku, gdy co najmniej jedno z rodziców (opiekunów prawnych) pracuje za granicą przez Regionalne Ośrodki Pomocy Społecznej.
Program Rodzina 500+ to pierwszy w wolnej Polsce program w sposób realny wspierający polskie Rodziny. Po roku działania tego programu wiadomo, iż dla 2,5 mln rodzin i prawie 4 mln polskich dzieci to wsparcie jest otwarciem na nowe możliwości. W wielu przypadkach rodziny wyszły ze stanu permanentnej biedy, innych w końcu stać było na wakacje.
Niestety do mojego biura poselskiego zaczęły zgłaszać się osoby, które mają problem z uzyskaniem świadczenia 500+. W sytuacji, gdy jedno z rodziców lub opiekunów prawnych pracuje za granicą jest potrzeba ustalenia czy zachodzi tzw. element koordynacji systemów społecznych. Sprawy są rozpatrywane przez Regionalne Ośrodki Pomocy Społecznej podległe Marszałkom Województwa. Okazuje się, że wiele rodzin czeka na jakąkolwiek decyzje od maja 2016 roku.
W związku z tymi sygnałami zwróciłem się do Ośrodków Pomocy Społecznej na terenie Powiatu Nowotarskiego celem zbadania skali problemu. Okazuje się że na 1841 wysłanych do ROPS wniosków celem ustalenia elementu koordynacji, aż 765 wniosków w ogóle nie zostało rozpatrzonych. W 1016 przypadkach uznano, iż zachodzi element koordynacji i na dzień 28 luty 2017 roku zostały wydane 382 decyzje uprawniające do wypłaty świadczenia.
W szczególnie trudnej sytuacji znalazły się rodziny którym przysługuje świadczenie opiekuńcze z tytułu niepełnosprawności dziecka, a u których zachodzi element koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. We wszystkich wymienionych wyżej przypadkach proces uzyskania świadczenia trwa już prawie rok, a Rodziny często nie otrzymują żadnych informacji
Przedstawione dane jasno pokazują, że skala problemu w samym tylko powiecie nowotarskim jest ogromna.
W związku z powyższym jako reprezentant obywateli, poseł pragnę zapytać Panią Minister:
1. Czy Ministerstwo posiada szczegółowe dane pozwalające ustalić skalę problemu na terenie całego kraju.
2. Czy wobec problemów związanych z elementami koordynacji systemów społecznych Pani Minister widzi konieczność dokonania zmian prawnych w obowiązującej ustawie z dnia 11 lutego 2016r. o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci (Dz.U. z 2016 r. poz. 195)
Z wyrazami szacunku
Edward Siarka
Poseł na Sejm RP