W Sejmie
21.06.2017 11:01 • InterpelacjeWojewodowie przejmują system koordynacji świadczeń!
Ze swej strony pragnę podziękować Pani Minister Elżbiecie Rafalskiej za szybką reakcję na zgłaszane zastrzeżenia co do funkcjonowania programu.
Odpowiedź na interpelację nr 12178
w sprawie długotrwałego oczekiwania na decyzje wydawane przez Regionalne Ośrodki Pomocy Społecznej dotyczące realizacji wniosków o świadczenie wychowawcze (Rodzina 500+) w przypadku, gdy co najmniej jedno z rodziców (opiekunów prawnych) pracuje za granicą
Odpowiadający: podsekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej Bartosz Marczuk Warszawa, 26-05-2017
Odpowiadając na wystąpienie z dnia 10 maja 2017 r. znak: K8INT12178, dotyczące interpelacji poselskiej Edwarda Siarki, w sprawie długotrwałego oczekiwania na decyzje wydawane przez Regionalne Ośrodki Pomocy Społecznej dotyczące realizacji wniosków o świadczenie wychowawcze (Rodzina 500+) w przypadku, gdy co najmniej jedno z rodziców (opiekunów prawnych) pracuje za granicą, uprzejmie informuję;
Problem długotrwałego rozpatrywania przez marszałków województw (regionalnie ośrodki polityki społecznej) wniosków o ustalenie prawa do świadczenia wychowawczego w związku ze stosowaniem przepisów o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego jest znany Ministerstwu Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Zjawisko to zaistniało wraz z wejściem w życie ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci i jego skala sukcesywnie, a zarazem istotnie, wzrastała w kolejnych miesiącach obowiązywania Programu „Rodzina 500+”.
Według stanu na dzień 31 grudnia 2016 r., spośród 57,4 tys. wniosków o świadczenie wychowawcze oczekujących na rozpatrzenie, 40,4 tys., tj. 70%, to wnioski wciąż oczekujące na rozpatrzenie przez marszałków województw.
Ponadto, potwierdzeniem niewydolności marszałków województwa były bardzo liczne skargi obywateli, którzy wskazywali, że pomimo upływu wielu miesięcy od złożenia wniosku wciąż oczekują na rozpatrzenie swoich spraw przez marszałków województw i wypłatę świadczenia wychowawczego.
Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej wielokrotnie interweniowało u poszczególnych marszałków w celu przyspieszenia rozpatrywania spraw. Z docierających do Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej informacji wynika, że podobne działania podejmują również poszczególni wojewodowie, którzy rozpatrują skargi wnioskodawców na działalność marszałków województw w zakresie długotrwałego rozpatrywania poszczególnych spraw.
W związku z brakiem poprawy efektywności marszałków województw w realizacji wniosków o świadczenia wychowawcze w sprawach unijnej koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego i w celu eliminacji bardzo dużych opóźnień w realizacji wniosków w ww. zakresie, w procedowanym obecnie projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw związanych z systemami wsparcia rodzin zaproponowano zmiany w zakresie organizacji rozpatrywania spraw o świadczenia wychowawcze, w których mają zastosowanie przepisy o koordynacji systemów zabezpieczenia społecznego. Zaproponowane regulacje polegają na przekazaniu realizacji ww. zadania wojewodom.
Proponowana zmiana ma zapewnić lepszą organizację rozpatrywania spraw o świadczenia wychowawcze w ww. zakresie i wpłynąć na ich terminowe rozpatrywanie.
Proponuje się, aby powyższe zmiany weszły w życie z dniem 1 stycznia 2018 r.
Niezależnie od powyższego uprzejmie informuję, że zgodnie z art. 37 Kodeksu postępowania administracyjnego, na niezałatwienie sprawy w terminie lub na przewlekłe prowadzenie postępowania stronie służy zażalenie do organu wyższego stopnia, a jeżeli nie ma takiego organu - wezwanie do usunięcia naruszenia prawa. W przypadku spraw dotyczących świadczenia wychowawczego rozpatrywanych przez marszałków województw, realizowanych w związku z koordynacją systemów zabezpieczenia społecznego organem wyższego stopnia, do którego osoba zainteresowana może złożyć ww. zażalenie, jest samorządowe kolegium odwoławcze.
MINISTER
z up.
Bartosz Marczuk
PODSEKRETARZ STANU